RECEPTION 040-40 69 00
Bokskogens GK - Klubbhuset
Svenska  Dansk  Deutsch  English

Veckonytt v 22

 
AKTUELLT FÖR BANORNA
Båda våra banor är öppna – Välkommen till gröna, granna Bokskogen!

NY KLUBBCHEF
Den 1 juni börjar vår nye klubbchef, Thomas Ahlberg att arbeta här på klubben – Vi hälsar Thomas välkommen hit och önskar Lycka Till med jobbet!

KLUBBENS DAG
Klubbens Dag/Sova-dagen som är den 6 juni är det stor tävlingsdag med shotgunstart klockan 09.30 med gemensam måltid efter tävlingen! Minst en halvtimme innan starten skall du vara på plats.

GREENFEEGÄSTER
Tycker du att du spelat en trevlig rond på någon av banorna idag och gillar tävlingar så är du välkommen att fylla i ett formulär i Receptionen – så får du en inbjudan till Bokskogens Greenfee Masters lördag den 18 september 2010.
Bland priserna finns ”resor till södern” och årsmedlemskap på Bokskogens Golfklubb kommande säsong!

BOKNINGSLÄGET PÅ HEMSIDAN
När ni vill få en överblick på bokningsläget på våra banor och ”klickar er in” till Aktuellt bokningsläge så kom ihåg att trycka ok när ni växlar bana eller dag!

GENERATIONSTÄVLINGEN 2G
Söndagen den 13 juni är det dags för Bokskogens största generationstävling någonsin – Skandia 2G 2010.
Vad är Skandia 2G? Skandia 2G är tävlingen där vi lyfter det unika med golfen genom generationsöverskridande spel. Juniorerna spelar tillsammans med en minst 20 år äldre spelare. Spelformen är 18 hål greensome poängbogey. Och hela tävlingen går ut på att alla klubbar i hela Sverige tävlar mot varandra och skall ha så många startande par som möjligt under ett dygn. Förra året deltog 45 klubbar och slutsegraren blev Bro-Bålsta med 80 startande par. Vi på Bokskogen tog en hedrande 3:e plats med drygt 70 startande par.
I år skall vi vinna! Vi behöver därför dig! Och anmälan gör du som vanligt på hemsidan www.bokskogen.com  
Läs mer om tävlingen på vår hemsida under Aktuell information!

GOLFEN OCH TIDEN
Många har idag väldigt bråttom när man spelar golf – andra tar det lugnt enligt devisen ”vi har tagit denna dagen till detta”. Men vi tror att alla tycker att det är bra när spelet ”flyter på”!
Och skall spelet ”flyta på” så måste man ”slå nästa slag” när bollen framför har gått iväg och lämnat plats efter sig på banan. Detta är viktigt att tänka på speciellt när man vill fika efter nio hål, så man inte sitter kvar ”i lugn o ro” för länge.
I detta sammanhang vill vi också påminna om att ”slå en provisorisk boll” om du är osäker på var den första bollen hamnade!

KVÄLLSGREENFEE
I maj efter klockan 17.15, alla dagar, gäller ”halv ordinarie greenfeeavgift” för respektive bana.
Gäller endast Seniorer. Greenfee Gamla Banan 300 kr, respektive 225 kr för Nya Banan – Välkommen!

RECEPTIONEN
Är öppen alla vardagar mellan 08.30 och 17.00! Helger mellan 08.30-16.00 – Välkommen!

RESTAURANGEN
Öppen alla dagar – se Dagen Rätt på Hemsidan – Välkommen!

KIOSKEN NYA BANAN
Öppen alla dagar - Välkommen!

SHOPEN
Öppen alla dagar – Välkommen!

2010-05-28/Ebbe

Tel. 040-40 69 20.

Mail. ebbe.hansson@bokskogen.com  

 Skriv ut